ALES’te Sistem Değişikliği

ÖSYM, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) önemli değişiklikler yaptı.

Eylül 2017’de değişikliği gidilen ALES sisteminin kapsamı, soru sayısı, puan hesaplama ve katsayıları, puanın geçerlilik süresi ile ilgili tüm ayrıntılar şöyle:

ALES Soru Sayısı

ALES’te sayısal bölümden 50 soru ve sözel bölümünde 50 soru olmak üzere toplam 100 soru yer almaktadır.

ALES Sınav Süresi

ALES’te yer alan 100 soru için verilen süre 150 dakikadır.

Sınavın Kapsamı

ALES’te test sayılarında azaltmaya gidilmiştir. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilmiş olup yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacaktır. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılmıştır.

Yeni ALES’te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapılmıştır.

 ALES Sözel Testi  Sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır.

 ALES Sayısal Testi  Temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Ales’te alınan puanlar, sınava giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacaktır.

“ALES’te Sistem Değişikliği” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba. yüksek lisans eğitiminizi Edebiyat ile ilgili bir programda yapmayı düşünüyorsanız sözel puana bakılacaktır. Tabii bu genel bir yargı olmakla birlikte bazı üniversitelerde farklılık gösterebilirmekte. Bir üstteki yorumda paylaştığım bağlantıdan yüksek lisans duyurularını takip edebilir, ayrıntılı bilgiyi ve başvuru şartlarını üniversitelerin yayınlamış oldukları başvuru kılavuzundan edinebilirsiniz.

  Cevapla
 2. Merhaba ben ea'tan sosyoloji bölümü mezunuyum bu sene alesten

  ALES – SÖZ 74.961

  ALES – EA 61.260

  aldım, ea'tan alamadığım için tekrar mı girmem lazım, yoksa sözel puanımla da bi yer tercih edebilirmiyim? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Tercihlerinizde kullanacağınız puan, türü mezun oldunuz bölüme göre değil, tercih edeceğiniz yüksek lisans programına göre değişkenlik göstermekte. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte, genel olarak, başvurularda taban puan 60’tır. Ama sözel puanla öğrenci alan programları tercih etmeniz, programı kazanmada size avantaj sağlayacaktır. Başvuru için şu bağlantıdaki ilanları takip ediniz:

   http://ilan.memurlar.net/kategori/11/

   Cevapla
 3. mehabalar,tezsiz yüksek lisans programlarında yabancı dil şartı var mı?istanbuldaki yüksek lisans programı olan özel ünv. hakkında bilgi verebilir misiniz,teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Tezli ve tezsiz hemen hemen bütün yüksek lisans programları yabancı dil şartı aramakta. Birçok üniversite KPDS, ÜDS veya kendi yaptıkları yabancı dil sınavını şart koşuyor. Bazılarında ise dil sınavı şartı olmuyor fakat dil sınavı puanı, yüksek lisansa girmeniz için hesaplanan ortalama puanı etkiliyor. Örneğin, üniversite ALES’i %50, not ortalamasını %30, yabancı dil sınavını %10, mülakatı da %10 olarak alıyor ve elde edilen puanla öğrencileri programa alıyor. Bu durumda da yabancı dil puan avantajı sağlamış oluyor.

   Cevapla
 4. Merhaba, ben Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezunum, Ales’te sorumlu olduğum alanlar neler acaba? Yani benim söz-1, söz-2 ve say-1’imi çözmem gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Ales’te sorumlu olduğunuz alanlar girmek istediğiniz programın istediği puan türüne bağlı. Şayet sözel puan ile öğrenci alınan bir yüksek lisans programına girmek istiyorsanız söz-1, söz-2 ve say-1 bölümlerini çözmeniz yeterli olacaktır.

   Cevapla
 5. merhaba,ben japon dili ve edebiyatı mezunuyum.anadolu lisesi dil çıkışlıyım.ben sözelmi yoksa ea’mı oluyorum sınavda?.birde hangi bölümlerde yüksek yapabiliyorum bilmiyorum.yardımcı olursanız sevinirm.

  Cevapla
  • Merhaba. ALES’teki bölümünüz mezuniyetinizden ziyade girmek istediğiniz programın istediği bölüme bağlı. Size tavsiyem birkaç tane ALES denemesi çözün ve yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümleri araştırın. Bunların sonucunda girmek istediğiniz programın istediği bölümlerden hangisinde sizin yeteneğiniz varsa o bölüm üzerinde yoğunlaşıp o bölümden soru çözmeye çalışın.

   Cevapla
 6. merhaba ben sosyolojiden bu sene mezun oldum.radyo sinema halkla ilişkiler yada genel olarak iletişim fakültesnden bi bölümde tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ama sonuçta farklı bölümden yüksek lisans yapmak istedğm için bi garantm de yok.sizce ne yapmalıyım bu durumda?

  Cevapla

Yorum yapın