Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık, Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarındandır. Çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılır.

Sait Faik Abasıyanık ‘ın Hayatı (1906 – 1954)

Sait Faik Abasıyanık, 18 Kasım 1906 tarihinde Adapazarı’nda doğdu. Babası Mehmet Faik, annesi ise Makbule Hanım’dır.. Sait Faik, ilk ve orta öğrenimini Adapazarı, İstanbul ve Bursa’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Fransa seyahatine çıktı. Dönüşünde bir süre ticaretle uğraştı. Ardından öğretmenlik ve gazete muhabirliğini denedi ve daha sonra yazı hayatına geçti. İlk hikâyesi 1935 yılında yayımlandı.  Sait Faik, 1953 yılında Amerika’daki Mark Twain Demeği’ne üye seçildi. 1954 yılında yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak en verimli çağında hayata veda etti. Burgazada’daki yaşadığı ev müzeye dönüştürüldü. Her yıl ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs’ta Burgazada’da anılmaktadır.

Sait Faik Abasıyanık’ın Edebî Kişiliği

Yenilikçi Türk hikâyeciliğimizin öncüsü sayılan Sait Faik, getirdiği yeniliklerle “kökü kendisinde olan” bir yazar olarak kabul edilir. Klasik öykü tekniğini yıkarak doğayı ve insanları basit, samimi, hem iyi hem kötü taraflarıyla oldukları gibi fakat şiirsel ve usta bir dille anlattı. Bunu yaparken diğer çoğu Cumhuriyet sonrası sanatçısı gibi Batı’daki gelişmelere bağlı kalmadı, hiçbir edebî anlayışın etkisinde hareket etmedi ve belli bir tarzın takipçisi olmadı.

Sait Faik, büyük şehirlerde çeşitli sorunlar içinde yaşam mücadelesi veren kesimlerin sorunlarını, onların iç dünyalarını yansıtmakta başarı gösterdi, özellikle kent çevresinde öbeklenen işsizler, çıraklar, doğayla baş başa kalmış yalnızlar ve çocuklar Sait Faik’in hikâyelerinde birer kahramana dönüşürler.

Sait Faik Abasıyanık’ın Eserleri

Hikaye (Öykü)
» Semaver (1936)
» Sarnıç (1939)
» Şahmerdan (1940)
» Lüzumsuz Adam (1948)
» Mahalle Kahvesi (1950)
» Havada Bulut (1951)
» Kumpanya (1952)
» Havuz Başı (1952)
» Son Kuşlar (1952)
» Alemdağ’da Var Bir Yılan (1954)
» Az Şekerli (1954)
» Tüneldeki Çocuk (1955)

Roman
» Medarı Maişet Motoru (1944)
» Kayıp Aranıyor (1953).

Şiir
» Şimdi Sevişme Vakti (1953).

Deneme
» Balıkçının Ölümü
» Açık Hava Oteli
» Sevgiliye Mektup.

Ropörtaj
» Mahkeme Kapısı (1956)