Selfie Kelimesinin Türkçe Karşılığı

“Selfie”nin Türkçesi

Özellikle Oscar Töreni’ndeki fotoğrafın ardından tüm dünyada moda haline gelen “selfie”nin Türkçe karşılığının ne olduğu bir vatandaş tarafından Türk Dil Kurumuna (TDK) soruldu.

Bu soru üzerine yaklaşık 1 ay boyunca önerileri alan TDK, Facebook sayfasından, telefon ve e-posta yoluyla kendilerine ulaşan görüşleri geçen hafta son olarak 5’e kadar indirmiş ve yine son kararı halka bırakmıştı.

Bu çerçevede toplanan TDK Bilim Kurulu, 5 karşılıktan en fazla önerilen “özçekim” sözcüğünü “selfie”ye karşılık olarak kabul etti.

Toplantının sonunda Kurul, Başkan Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in de yer aldığı bir “özçekim”le sosyal medyadan da kararı paylaştı. Fotoğrafı ve kararı kısa sürede çok sayıda kişi beğenirken, olumlu ve olumsuz yorumlar da yapıldı.

Kurumun konuyla ilgili ilk duyurusunda binden fazla öneri gelirken, bunlardan 115’i “özçekim” oldu. Bilim Kurulu’nun geçen hafta yaptığı ve 5’e kadar indirdiği seçenekler arasında da 100’den fazla kişi aynı karşılığı önerdi.

Özçekimden sonra ise en fazla “görçek” önerisi geldi.

Selfie nedir, ne demektir?

İngilizce self yani kendi kelimesinden türeyen “selfie” sözcüğü, 2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yılın kelimesi seçilerek Oxford İngilizce Sözlüğü’nün çevrim içi versiyonuna eklenmişti.

Selfie sözcüğünün sözlükteki anlamı ise şöyle: Kişinin kendi fotoğrafını bilhassa akıllı cep telefonu ya da web kamerası ile çekip sosyal medyaya yüklemesi.

“Selfie kelimesinin Türkçe karşılığı ne olsun?” Diye Sormuştuk

Türk Dil Kurumunun öneri toplamaya başlamasıyla birlikte dilbilgisi.net olarak bu sayfada bir oylama (anket) başlatıp sizlerin de görüşünü almıştık. Sitemizdeki oylama sonucunda da selfie kelimesinin Türkçe karşılığı olmaya en uygun sözcük “özçekim” oldu. Oylamamızın sonucunu aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Selfie'nin Türkçesi