Türkçe Sözlük – Android İçin Mobil Uygulama

Günümüzde, anlamını bilmediğimiz bir kelimeyle karşılaştığımız zaman o kelimenin anlamını kitaplığımızın bir köşesinde veya çantamızda yer verdiğimiz sözlükler yerine bilgisayarımızdan ve cep telefonumuzdan internet aracılığıyla öğrenmeyi tercih etmeye başladık. Özellikle de her an yanımızda taşıdığımız cep telefonlarımızla internete bağlanarak veya telefonumuz için hazırlanmış sözlük uygulamalarını kullanarak bilmediğimiz sözcüklerin anlamına kolayca ulaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere akıllı telefonlarınız için ZenSoft tarafından geliştirilen Türkçe sözlük uygulamasını tanıtacağız.

Türkçe Sözlük Mobil Uygulama İncelemesi

 UYGULAMA BİLGİLERİ

GELİŞTİRİCİ : ZenSoft
VERSİYON    : 2.8
UYUMLULUK : Android (2.1 ve üzeri)

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların uygulama marketi Google Play Store’da birçok Türkçe sözlük uygulaması mevcut. Bunlar arasında bize göre en iyi Türkçe sözlük uygulaması ZenSoft’un hazırlamış olduğu Türkçe Sözlük uygulaması. Bu uygulamayı en iyi Türkçe sözlük uygulaması yapan birkaç özelliğine değinecek olursak:

  • İnternet bağlantısı gerektirmeden çevrim dışı olarak çalışabilme
  • Kullanımı kolay ara yüz
  • Aradığınız sözcükle başlayan söz öbeği, atasözü ve deyimlerin de anlamını bulabilme
  • Türkçe yazım kuralları ile ilgili açıklamaların yer aldığı bölüm
  • Kişi adları sözlüğü, terimler sözlüğü, Türk Lehçeleri sözlüğü, Türkçede Batı Kökenli Sözcükler sözlüğü, Bilim ve Sanat Terimleri sözlüğünün içeriğini de barındırma

Uygulamada gördüğümüz eksiklikler ise şunlar:

  • Sözlüğü kapsamı biraz daha genişletilmeli
  • Aranan sözcükle başlayan deyim ve atasözlerinin anlamının yanında o söz öbeğinin türü (atasözü mü deyim mi olduğu) belirtilmeli

Turkce-Sozluk-Mobil-Uygulama-icerik

Sonuç olarak ZenSoft Türkçe Sözlük, ara yüzünün kullanışlılığı, görselliği ve işlevselliğiyle cep telefonunda Türkçe sözlüğe de yer vermek isteyenlere önerebileceğimiz bir mobil sözlük uygulaması.

Zensoft Türkçe Sözlük mobil uygulamasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilir ve Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonu veya tablet bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

İNDİR
Türkçe Sözlük (ZenSoft)